קנבס המודל העסקי

קנבס המודל העסקי

השינויים שהביאה תקופת הקורונה גרמו לעסקים רבים לעשות שינויים ולהמציא את עצמם מחדש, רעיונות חדשים למוצרים, שירותים ואפילו פלטפורמות חדשות ומודלים עסקיים צצו בעקבות הקורונה. שינויים מהירים והסתגלות למצבים משתנים שהיו פעם רק נחלתם של חברות הייטק וסטארטאפים, הופכים להיות צו השעה של כולנו. אחד הכלים בהם ניתן להשתמש כדי לבחון רעיון הינו קנבס המודל העסקי- כלי ומתודולוגיה שפותחו עבור סטארטאפים ומתאימים מאוד לשינויים מהירים ובחינת רעיונות או מוצרים חדשים.

תוכן עניינים - מודל עסקי

אבל נתחיל מהתחלה…למה בכלל אנו זקוקים למודל עסקי?

לכל עסק יש מודל עסקי, המסביר כיצד הארגון מייצר ומספק ערך ללקוחותיו וכיצד בכוונת הארגון להרוויח כסף ולעמוד ביעדיו.

 מודל הקנבס (Business Model Canvas) 

בניגוד לתכנית העסקית המסורתית והמורכבת –  הוא כלי ויזואלי, המסייע לארגונים לצפות, לאתר, להתאים ולהמציא (מחדש) מודל עסקי למוצרים חדשים ולמוצרים קיימים. חברות עולמיות מובילות כמו GE ונסטלה משתמשות במודל הקנבס לאתגר את האסטרטגיה הקיימת, לחדש ולבחון מנועי צמיחה ומוצרים חדשים, בעוד סטארט-אפים משתמשים בו לבניה וחיפוש אחר המודל העסקי הנכון.

המטרה העיקרית של מודל הקנבס הינה לעזור לחברות לעבור מחשיבה ממוקדת מוצר לחשיבה ממוקדת לקוח, זה העיקרון העומד בבסיסו של "קנבס- המודל העסקי" ו"קנבס הצעת הערך" שהתפתח בעקבותיו. 

מודל הקנבס (Business Model Canvas) פותח ע"י אלכסנדר אוסטרוולדר (Alexander Osterwalder) בשנת 2010 כחלק מעבודת הדוקטורט שלו.

הגדרת המודל העסקי מאפשרת הבנה של החברה  כיצד עליה לפעול  כדי להבטיח הצלחה עסקית. השפה המשותפת תאפשר לתאר את הפעילות העסקית, ליצור מודלים לפעולות עסקיות, ולשמור על חדשנות בשוק תחרותי.

הקנבס מגדיר תשע אבני בניין עיקריות בדרך להגדרת המודל העסקי: פלחי לקוחות, הצעת הערך, ערוצי ההפצה, קשרי לקוחות, תזרים הכנסות, משאבי ליבה, פעולות ליבה, שותפויות אסטרטגיות, ניתוח מבנה עלויות.

המודל מאפשר לתאר באופן ברור ומהיר את השאלות העיקריות בכל אסטרטגיה עסקית

  1. מי הם הלקוחות שהחברה  בוחרת לשרת?
  2. מהם הצרכים  שהחברה תמלא עבור לקוחותיה?
  3. מה ההצעה הייחודית של החברה שתאפשר את מילוי  צרכי הלקוחות?
  4. מה הם המפתחות להצלחה העסקית?
  5. איך החברה  תרוויח כסף?

ההבדל בין מודל הקנבס לבין בניית תכנית עסקית הוא גדול, התכנית העסקית מפורטת הרבה יותר, וכוללת את המשימה של העסק, החזון, המטרות, היעדים, את האסטרטגיה הכללית, הייצור ותכנון כח אדם, לפעמים גם פרטים לוגיסטיים (תלוי באיזה תחום מדובר), וכמובן את התחזית הפיננסית ואת התכנית השיווקית המפורטת.

מודל הקנבס מציע אלטרנטיבה קצרה הרבה יותר, מוחשית ומהירה, ומטרתו  לעצב רעיונות ולהניח את היסודות לבניית תכנית צמיחה שבמרכזה עומדת הצעת הערך ללקוח.

החלק הימני בקנבס ממוקד לקוח – מיהם הלקוחות שבחרנו לשרת, איזה ערך אנו מספקים להם, כיצד אנו ניגשים ומוצאים אותם, כיצד אנו מנהלים עם הלקוחות מערכת יחסים, וכיצד אנו מייצרים הכנסות.
צד שמאל  אחראי על יעילות ולוגיקה עסקית – זהו החלק השכלתני של הצעת הערך ללקוח –  משאבים, כישורי ליבה, פעילויות עסקיות עיקריות, שותפים עסקיים, ומבנה העלויות של החברה.

 פירוט החלוקה לאבני הבניין

 1 :הצעת הערך  Value Proposition – מתארת את הערך והתועלת שהארגון מציע ללקוחותיו, אילו בעיות של הלקוח המוצר או השירות באים לפתור.

 2 : מגזרי לקוחות Segments Customer –מתארת מי הם מגזרי הלקוחות שהארגון משרת (כגון לקוחות עסקיים או לקוחות פרטיים, גדולים או קטנים,  מקומיים או בחו"ל וכד'.

 3 :קשרי לקוחות  Customer Relations  –  מתארת את סוגי הקשרים שהארגון מנהל עם מגזרי הלקוחות השונים שלו, האם אלה קשרים חד פעמיים או קשרים ארוכי טווח? כיצד הארגון מפתח את נאמנות הלקוחות ואיך הוא משמר אותם. 

 4 : ערוצים  Channels  – אילו ערוצים משמשים את הארגון לצורך ניהול קשריו עם הלקוחות, כיצד מגיעים אל הלקוחות ואיך הלקוחות קונים את המוצר או השירות.

 5 : משאבים עיקריים  Resources – מהם המשאבים והכישורים העיקריים של הארגון, מהן התשתיות העיקריות בהן הוא משתמש כדי לייצר את הערך עבור לקוחותיו.  

 6 : פעילויות עיקריות  Activities –  מהי שרשרת הערך של הפעילויות העיקריות שהארגון מבצע? האם הוא מבצע אותן באמצעות משאבים שלו או באמצעות מיקור חוץ, ומה הקשרים בין הפעילויות העיקריות.

 7 : שותפים עסקיים עיקריים   Key Partners  –   מיהם השותפים העסקיים העיקריים ומה חלקם ותפקידם.

 8 : מבנה העלויות  Structure   Cost – מהו מבנה העלויות של הארגון, מהם גורמי העלות העיקריים.

 9 :מודל ההכנסות  Model   Revenue – מהו מקור ההכנסות וכיצד הארגון מייצר אותן.

 תשע אבני הבניין האלה מסבירות ומהוות את המודל העסקי של ארגון, אבני הבניין מרכיבות את הפאזל בשלמותו מספרות את הסיפור העסקי. כמעט כל סיפור עסקי אפשר להציג במודל הזה, והוא מסייע בהבנה מעמיקה של העסק.

למה זה טוב?

ככל שנכיר יותר את אבני הבניין של המודל העסקי ואת חלקי הפאזל העיסקי שלנו, כך יהיה קל יותר לזהות את החולשות ולטפל בהן. זהו מיקוד חשוב שנותן תמונה מדויקת של חלקי העסק,  כי במציאות המשתנה המהירה והתחרותית שלנו חשוב להסתכל לא רק על התמונה השלמה אלא גם על חיבורי החלקים, ועל כל חלק בנפרד.

בדוגמא המצורפת – עבודה עם הקנבס בניתוח המודל העסקי של טוויטר

  • ניתן לראות כי לכל מגזר לקוחות (בעמודה 2) מותאמת הצעת ערך (עמודה 1) בצבע מתאים.
  • ניתן לראות בבירור כי כל אבני הבניין מסביב זהות ללא קשר לסוג הלקוח מלבד ערוצי ההתקשרות עם הלקוחות עצמם.
  • נראה כי לא הוגדר מנגנון שימור לקוחות ספציפי (כמו מועדון לקוחות/ הטבות וותק וכו'),
  • המשאבים הפעילויות והשותפים העיקריים של הארגון ברורים ומתומצתים וכך גם מבנה העלויות ומודל ההכנסות.

היתרון של הקנבס הוא בפשטותו וביכולת לראות את התמונה הגדולה על כל חלקיה, כך שניתוח מודל קיים או בניה של מודל חדש למוצר, הופכת מהירה ונוחה.

בהצלחה.

הכותבת: שירי רוזן- כרמיאלי, יועצת בכירה בחברת ‏SMC Group, בעלת מעל 20 שנות נסיון בחברות היי-טק רב-לאומיות, מתוכן שמונה שנות ‏עבודה בארה"ב בתפקידים ניהוליים בכירים. ‏מנטורית בתכניות האצה ומרצה בביה"ס למִנהל עסקים ‏במכללה למִנהל ובאוניברסיטת בן גוריון.‏ 

שירי כרמיאלי
הכותבת: שירי רוזן-כרמיאלי, יועצת אסטרטגית בכירה בחברת ‏SMC Group, בעלת מעל 20 שנות נסיון בתפקידים ניהוליים בכירים בחברות רב-לאומיות בארה"ב וישראל. מומחית בניהול יזמות וחדשנות, ‏מרצה בביה"ס למִנהל עסקים ‏במכללה למִנהל, במרכז הבינתחומי ובאוניברסיטת בן גוריון.‏
לקביעת פגישת אישית
ייעוץ עסקי
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
תוכנית עסקית

תוכנית עסקית היא מסמך המתאר את המיזם או העסק מבחינה שיווקית, טכנולוגית, תפעולית, כלכלית ועוד.
בדרך כלל יש צורך בהכנת תוכנית עסקית כדי להציג ניתוח שיטתי ומסודר של העסק, אם לצורך גיוס הון או משקיעים, או לחילופין לצורך בדיקת כדאיות ותכנון אסטרטגיה עסקית לעסק.
תוכנית עסקית טובה תציג את העסק או המיזם במספרים כך שהמודל העסקי, ההוצאות, ההכנסות, הפוטנציאל והסיכון יהיו ברורים למי שקורא אותה.

קרא עוד »
משבר ההייטק 2022

משברים אינם חדשים בעולם העסקי, התרסקות בועת ה "דוט קום", משבר האשראי בארה"ב, מגפת הקורונה ומשבר ההייטק הנוכחי הם רק חלק מרשימה ארוכה. המשבר של 2022 מציב לפנינו אתגר משולב, שיעורי האינפלציה בשיא של כמעט 40 שנה, הריבית עולה, מחירי הגז והנפט עולים, ירידה בשווקי המניות, נפילתם של המטבעות "החדשים", הערכות השווי המתרסקות והמלחמה באוקראינה… מסובך שם בחוץ.

קרא עוד »
חדשנות בארגונים – בין יצירתיות לחדשנות

"חדשנות ויצירתיות" הן מילות מפתח בכל ארגון שרוצה להישאר רלוונטי בימינו והן נזרקות לאוויר בהקשרים שונים. המילה "חדשנות" מופיעה בהקשרים כה מגוונים עד כי ניתן לבלבל אותה עם ביטויים שונים כגון השראה, יצירה ,יצירתיות, המצאה ועוד…

קרא עוד »
רעיונות לחדשנות

כאן אסור לקדוח – נושא ההמצאות, היצירתיות והחדשנות העסיק אותי מאז ומעולם. בגיל העשרה המוקדם שרטטתי לעצמי (ואין לי מושג מהיכן צץ הרעיון ולמה) מברשת

קרא עוד »
חדשנות בארגון

כולנו רוצים לנהל או להיות חלק מארגון פורץ דרך וחדשני, ובעצם אין לנו הרבה ברירה, בעולם המשתנה תכופות, חדשנות הינה תנאי הכרחי לשרידות החברה לאורך

קרא עוד »
ייעוץ עסקי המדריך המלא

כבעלים ו/או מנכ"ל של חברה וודאי כבר הבנת מזמן כי עליך לתת מענה למגוון ההיבטים העסקיים של הארגון שלך, דבר הדורש ראייה מרחבית ומעוף. כמנהיג ומוביל עליך להיות בקיא בשלל דיספלינות החל ממכירות ושיווק, דרך תפעול ולוגיסטיקה, תמחור וגביה ועוד.

קרא עוד »
ייעוץ עסקי

כבעלים ו/או מנכ"ל של חברה וודאי כבר הבנת מזמן כי עליך לתת מענה למגוון ההיבטים העסקיים של הארגון שלך, דבר הדורש ראייה מרחבית ומעוף. כמנהיג ומוביל עליך להיות בקיא בשלל דיספלינות החל ממכירות ושיווק, דרך תפעול ולוגיסטיקה, תמחור וגביה ועוד.

קרא עוד »
ייעוץ עסקי להייטק

על־פי נתוני בנק ישראל, התוצר של מגזר ההייטק צמח בשנת 2020 ב־5.8%, לצד עלייה ניכרת בגיוסי הון מצד החברות בענף. גם נתוני הייצוא והפדיון בהייטק

קרא עוד »
הכנת תקציב ארגוני

תקציב עסקי הוא בעצם תוכנית הפעולה של הארגון לתקופה מוגדרת, בדרך כלל שנה, והביטוי שלה במונחים כספיים.בתקציב נמצא את המכירות המתוכננות, את העלויות הנובעות מהמכירות,

קרא עוד »
סטרטאפים חדי קרן (UNICORNS)

לאחרונה פורסם "בכלכליסט" כי המילה היחידה שיכולה להתחרות ב”קורונה” ו”בחירות” על תואר המילה של השנה היא “יוניקורן" (חד קרן). המילה הזו אכן מופיעה פעמים רבות

קרא עוד »
חדשנות בארגונים

חדשנות ויזמות הן שתיים מהמילים הנפוצות ביותר בקרב מנהלים כמעט בכל מערכת ארגונית. כולם מבינים שבעולם משתנה, הדבר הכרחי לשרידות החברה לאורך זמן. כולם מדברים

קרא עוד »
שינוי ארגוני

"לא החזק או החכם ביותר הוא זה שישרוד אלא זה שיסתגל לשינוי" (צ'ארלס דארווין) . כיום, מבינים בארגון כי השינוי הוא חלק אינטגרלי מן החיים

קרא עוד »
מה זה ייעוץ עסקי

כל מנכ"ל או בעלים של חברה הבינו מזמן כי ככאלו עליהם לתת מענה למספר רחב של היבטים עסקיים הדורשים ראייה מרחבית ומעוף ביניהם: תפעול, מכירות,

קרא עוד »
חברת ייעוץ ארגוני

ארגון המעוניין לשפר את המצב הקיים נדרש לבחינת דרכי פעולה ושיטות חדשות. הוא יכול לעשות זאת בכוחות עצמו או לחילופין הוא יכול להיעזר בשירותיה של

קרא עוד »
ייעוץ עסקי לחברות

חילוקי דעות, קשיים, עמידה במקום ושינוי בהיקף העשייה הנן חלק מהסיבות המביאות בעלי עסקים מהמגזר הפרטי לפנות אל ייעוץ עסקי . מהו ייעוץ עסקי אילו

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן