ייפוי כח מתמשך בעסקים

ייפוי כח מתמשך בעסקים

ייפוי כוח מתמשך, כוכב חדש, בן 5 בסה"כ, אבל מוכר לרבים כמכשיר שמאפשר לנו להיות "שותפים" לקבלת החלטות גם כאשר אנו מוגבלים בקבלתן ….

לצערנו, החיים מזמנים לנו תקופות ומצבים, מהפחות נעימים, בהם עקב מחלה או תאונה אנו מאבדים את היכולת לקבל החלטות באופן זמני או קבוע ונמצאים   במצב של נבצרות. מצב של "אינו מבין בדבר" שאינו יכול לקבל החלטות פשוטות ומסובכות כאחת.

האמצעי החדש יחסית הזה – ייפוי כוח מתמשך נותן מענה טוב בדיוק למצבים אלו באמצעותו אנו יכולים לקבוע כללים ולהנחות מי יקבל החלטות אם וכאשר נקלע למצב של נבצרות. בעזרת התבנית הפשוטה יחסית שייצר המחוקק ניתן לקבוע בקלות מי יהיה רשאי להחליט בכל נושא כאשר המצווה נבצר בשלושה תחומים – רפואי, ממוני ואישי.

ייפוי כח מתמשך בעסקים - תוכן עניינים

ייפוי כוח מתמשך מול צוואה בעסקים

רבים נוטים לטעות ולהפנות במקרה של נבצרות לעיון בצוואה, ככל שיש כזו, אולם הצוואה אינה רלוונטית כלל למצב של נבצרות. הצוואה כמכשיר משפטי נכנסת לתוקף רק במקרה של מוות, ואינה רלוונטית כלל במצבי נבצרות מצב בינים שאינו פה ואינו "שם".

ייפוי כוח מתמשך לבעלי חברות

בעוד הכלי של ייפוי הכוח המשפטי הופך להיות מוכר יותר ויותר עבורנו כאנשים פרטיים , נותר צורך שאינו  מוכר דיו והוא השימוש בייפוי הכוח המתמשך בעולם העסקי, עבור בעלי חברות ועסקים.

במצב של נבצרות, ודאי של בעל חברה, נוצר מצב בו אין מי שרשאי לקבל החלטות  בתחום הממוני- עסקי ופעילות החברה תשתוק עד פניה מיוחדת לבית המשפט וחבל!

מגפת הקורונה זימנה לנו דוגמאות לא מועטות, ולא פשוטות למצבים בהם בעל חברה נכנס לתקופת נבצרות קצרה (עקב הנשמה למשל) והעסק נותר ללא יכולת לקבל החלטות בתחומים קריטיים עקב העדרו, מצב שלצערנו יכול לקרות לכל אחד ואחת ובכל גיל.

אנחנו למשל, ממליצים ללקוחותינו (כאמור בלי הבדל גיל), להכין ייפוי כוח מתמשך  משולש- רפואי, ממוני ואישי, יפוי כוח שימנע פניה מיותרת בעת לחץ ומצוק לבית המשפט ויאפשר לעסק להמשיך ולתפקד. במקרה כזה יכול בעל החברה להורות מי יהיה זה שיקבל עבורו החלטות ובאילו נושאים, למי יעבור שיקול הדעת, זכות החתימה, אישור הוצאת כספים ועוד ועוד.

דף הנחיות לייפוי כוח לעסקים

השימוש בתבנית המקורית של ייפוי הכוח המתמשך שייצר המחוקק הינו מוגבל ואינו נותן מספיק אפשרויות למצווה  להנחות את מקבל.י ייפוי הכוח.  אנו ממליצים  להוסיף לתבנית המקורית של ייפוי הכוח דף הנחיות מפורט דבר החשוב במיוחד לבעלי חברות או עסקים. בדף ההנחיות ניתן לתת בפירוט הנחיות שיאפשרו את המשך פעילות החברה אם וכאשר הבעלים יקלע למצב של נבצרות. ככל שההנחיות תהיינה יותר ברורות ומפורטות ניתן יהיה לממשן ולקיים את שגרת העסק מבלי להזדקק להחלטות בתי משפט.

מינוי מספר מיופי כוח – ייפוי כוח מתמשך לבעלי עסקים

יש לשים לב, כי ישנה אפשרות למינוי  מספר מיופי כוח הן לתחומים שונים והן כמה מיפוי כוח לאותו התחום. במקרה כזה חשוב מאוד לציין בדף ההנחיות מה תהיה השיטה לקבלת החלטות, כאשר יש יותר ממיופה כוח אחד – בהסכמה פה אחד, ע"פ רוב דעות, בהתייעצות וכד'

לסיכום

התיקון לחוק שייצר את ייפוי הכוח המתמשך הינו כלי חדש יחסית וחשוב . באמצעותו נוסף אמצעי פשוט ויעיל המאפשר זרימה סבירה של החלטות, לפי טעמו ורצונו של המצווה גם במצב שאינו יכול לקבל החלטות עקב מצב זמני או קבוע של נבצרות, והדבר נחוץ יותר בחברות משפחתיות בהן תהליכי קבלת ההחלטות פחות ממוסדים. אנחנו ב- SMC מתמחים בסיוע לעסקים בכל הקשור ליישום ייפוי כוח מתמשך, כמו גם בכל הקשור לליוויי אסטרטגי וחברות משפחתיות- נשמח לסייע גל לך!

השארת תגובה

עסקים משפחתיים
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן