אמנה משפחתית – מה זה?

אמנה משפחתית – מה זה?

אמנה משפחתית – מה זה?

ניהול חברה משפחתית הינו עסק מורכב המערב פעמים רבות לא רק נושאים ושיקולים "קרים" ועסקיים, אלא גם נושאים רגשיים העשויים להשפיע על שיקול הדעת הדרוש בניהול עסק. כדי להתנהל בדרך מוצלחת ומבוקרת לאורך זמן מומלץ לנסח מסמך רשמי הקובע הנחיות לפעולתה של החברה המשפחתית – הרי היא האמנה המשפחתית – family constitution.

מה זו אמנה משפחתית ולמי היא מיועדת

אמנה משפחתית הנה מסמך רשמי המתווה את ההתנהלות ודרכי פעולה בחברה המשפחתית. האמנה מבוססת על תפיסת העולם ועל הערכים של בני המשפחה השותפים בעסק וממנה אף ייגזר החזון העסקי של החברה. אמנה משפחתית מתאימה לכל חברה משפחתית המעוניינת בהסכם כתוב בנוגע להתנהלותה העסקית הפנימית ובהתנהלות העסק אל מול מוסדות וגופים חיצוניים.
האמנה מתווה מדיניות ברורה, מונעת חיכוכים ויוצרת סדר בעסק. לאמנה השפעה על היחסים בתוך המשפחה כמו  גם על ההצלחה העסקית. האמנה המשפחתית מסייעת בתהליכי בקרה ופיקוח,  בקידום העסק ואף בבניית מורשת משפחתית.

מה כוללת האמנה המשפחתית

האמנה המשפחתית  את רשימת ערכי הליבה המנחים את בני המשפחה (כגון יושרה, הדדיות ועוד). בנוסף מתייחסת האמנה להתנהלות בפועל של החברה המשפחתית ובד"כ נמצא בה התייחסות לנושאים כמו: מינוי  מנהלים, קביעת חברי הדירקטוריון, קביעת תגמולים ותמריצים לבני המשפחה, מדיניות העסקת בני זוג ועוד. האמנה אמורה לכלול התייחסות לדור הנוכחי כמו גם לדור ההמשך, להתייחס לבני הזוג של בני המשפחה, לעובדי החברה כמו גם לגופים חיצוניים..

כללים לכתיבת אמנה משפחתית

בבואנו לכתוב אמנה משפחתית יש להקפיד שהאמנה תהיה כתובה בצורה ברורה ועניינית ושהיא  תתווה כללים ברורים כיצד יש לנהוג בסיטואציות מורכבות המאפיינות את חיי החברה המשפחתית. בעת הדיונים על האמנה (ובהמשך בעת כתיבתה) יש לנסות לחזות את מקסימום האירועים בחיי הארגון והמשפחה להציע פתרונות לסוגיות עתידיות ובעיקר להותיר ככל שניתן מעט מאוד מקום לפרשנות. עלינו לזכור כי כל נושא שיובהר עד תום באמנה ימנע ויכוחים וסכסוכים בעתיד וישמור על הקשרים הטובים בתוך המשפחה ועל העסק.

בעת כתיבת הדיונים וכתיבת האמנה יעלו נושאים רבים, חלקם רגישים העשויים להשפיע על הקשר בין בני המשפחה. למרות (ואולי בגלל) מורכבות הנושאים, חשוב לא לוותר או להתחמק ולדון גם בנושאים הללו. חשוב כי למרות הקושי תידרש המשפחה לנושאים המורכבים של  קביעת משכורות בני המשפחה, חלוקת הבונוסים, הגדרות תפקידים ועוד .

לאחר השיח, הדיון וכתיבת האמנה יש לוודא כי יחתמו עליה כל בני המשפחה. מומלץ לערב בתהליך אנשי ייעוץ עסקי מקצועיים בתחום החברות המשפחתיות שיסייעו בתהליך הגישור בתוך המשפחה, כמו גם עורכי דין שידאגו לצד הפורמלי ולניסוחים המשפטיים המתאימים של ההסכמות שיושגו.

המשמעות המשפטית של אמנה משפחתית

אמנה משפחתית נחשבת למסמך משפטי לכל דבר ועניין ומייסדים רבים יוצרים אמנה משפחתית כחלק מתהליך פרישתם מהעסק. האמנה מאפשרת לשלב מערכת יחסים משפחתית יחד עם זו העסקית והיא תקפה בבית משפט.

לסיכום, ניהול החברה המשפטית דורש סט של נוספים מאלו הנדרשים לניהול של חברה שאינה משפחתית  אחד הכלים האלו הינה האמנה המשפחתית. יצירת אמנה משפחתית תאפשר התייחסות לכלל הסוגיות המורכבות המטרידות את החברות המשפחתיות ותסייע במציאת הדרך הנכונה להמשך פריחתו של העסק יחד עם שמירה על יחסים טובים בתוך המשפחה. שימוש בסיוע של מומחים ויועצים בתחום החברות המשפחתיות יאפשרו הגעה להסכמות שיהפכו בהמשך לאמנה משפחתית שתשרת נאמנה את המשפחה לאורך זמן.

תמר אדלר
תמר אדלר, מנכ"לית חברת הייעוץ האסטרטגי SMC Group , יועצת בכירה לעסקים משפחתיים בתהליכי שינוי וצמיחה ובהסדרת הממשקים שבין העסק למשפחה. מלווה תהליכי שילוב בני המשפחה בעסק, העברת בעלות, ניהול ונכסים מדור לדור.

השארת תגובה

עסקים משפחתיים
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
ייעוץ לעסקים משפחתיים
ייפוי כח מתמשך בעסקים

ייפוי כוח מתמשך, כוכב חדש, בן 5 בסה"כ, אבל מוכר לרבים כמכשיר שמאפשר לנו להיות "שותפים" לקבלת החלטות גם כאשר אנו מוגבלים בקבלתן …. לצערנו,

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן