ייפוי כוח מתמשך – תכנון אסטרטגי ליום סגריר

ייפוי כוח מתמשך – תכנון אסטרטגי ליום סגריר

ייפוי כוח מתמשך

אנו עוסקים רבות בתכנון העתיד שלנו, משקיעים מאמצים רבים לבנות בית, משפחה, לטפח מערכות יחסים עם קרובינו. בעלי העסקים שבנינו, בעלים של חברות משפחתיות וחברות "אחרות"  – אף משקיעים רבות בהכנת תכניות אסטרטגיות לפיתוח העסק ונערכים ליום שבו לא נוכל עוד לנהל את העסק ונצטרך להביא מנכ״ל בשכר או לחלופין להעביר את העסק לבני הדור הבא, כך שדור ההמשך יתפוס פיקוד וימשיך וינהל את העסק.

אך מה יקרה אם חלילה ביום בהיר אחד נאבד את יכולתנו לקבל החלטות בעצמנו באופן זמני או קבוע? בשל הגיענו לגיל מבוגר, או חלילה כתוצאה ממחלה, הליך רפואי או תאונה?

בדרך כלל התשובה לכך היא – עושים צוואה. נכון, צוואה נותנת פתרון למצב שבו חלילה אדם הולך לעולמו.

אך מה קורה במצב ביניים? נבצרות זמנית או קבועה? איך יתנהל העסק או החברה המשפחתית שלנו במצב כזה בו לא הוגדרו  מקבלי ההחלטות?

למצבים אלו ובמיוחד לבעלי עסקים וחברות קיימת חשיבות יתרה לעריכת ייפוי כוח מתמשך וזאת על מנת לא לחשוף את העסק למצב שבו לא יוכל להמשיך בהתנהלות היום יומית שלו.

עד לכניסתו לתוקף של תיקון מספר 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות משנת 2016, במצב שבו אדם ״חדל להבין בדבר״, החוק אפשר לנציג המדינה או לאחד מקרוביו של האדם להגיש בקשה להתמנות כאפוטרופוס עליו, ומרגע המינוי להיות אחראי על קבלת החלטות בשמו. מינוי זה נעשה לרוב ללא ידיעתו, הסכמתו או בחירתו של האדם, ולרוב ללא כל התחשבות ברצונו של האדם.

התיקון האמור, הביא איתו פתרון ובשורה של ממש הידוע כ״ ייפוי כוח מתמשך ״. מדובר במסמך משפטי המאפשר לתכנן את עתידנו בשלב בו אנו בעלי יכולת ומסוגלות לקבל החלטות ולבצע פעולות.

בייפוי הכוח המתמשך ניתן:

  1. לקבוע כיצד ייראו חיינו בעתיד, אם נגיע למצב שבו לא נהיה מסוגלים לקבל החלטות או לנהל את עניינינו בהיבטים מסוימים כמפורט בהמשך.
  2. למנות כבר היום אנשים מהימנים ומקובלים על הממנה כמיופי כוח אשר יפעלו בשמנו ועבורנו, בתחומים שונים הנוגעים לחיינו וכל זאת ללא צורך בהתערבות של בית המשפט (אלא במקרים מסוימים המנויים בחוק לצורך שמירה על זכויותינו).

במסגרת ייפוי הכוח, ניתן לקבוע מיופי כוח שונים לנושאים שונים והוראות במגוון נושאים:

  1. רכוש וממון – כיצד ינוהלו רכושנו? מי יקבל החלטות עסקיות בהעדרנו?
  2. אישיים – כיצד נראה שיראו חיי היומיום? היכן נרצה להתגורר? באיזו סביבה גאוגרפית? באיזה מוסד?
  3. רפואיים – כיצד נרצה שמיופה הכוח יחליט במצבים שונים?

על מנת להגן על הממנה, המחוקק הגביל מספר פעולות שלצורך ביצוען יהיה צורך:

  1. בהסמכה מפורשת – מתן מתנות והלוואות, מתן הסכמה לבדיקת פסיכיאטרית ומתן תרומות.
  2. פניה לאישור בית משפט – עסקה במקרקעין (למעט השכרה של נכס לתקופה של עד חמש שנים), מתן הלוואה, מתנה או תרומה, בסכום שגבוה ממאה אלף שקלים, לא יוכל לבצע מיופה הכוח ללא אישורו של בית המשפט.

נוסף על כך, החוק מונה מספר פעולות שבשום מקרה לא יהיה מיופה הכוח מוסמך לבצע, בינהן ניתן למנות: השתתפות בבחירות, עריכת צוואה, המרת דת ומתן הסכמה למסירת ילד לאימוץ.

לעניין זה חשוב לציין כי מדובר בכלי בעל תוקף משפטי מחייב, כך שככל שקיים ייפוי כוח מתמשך שנכנס לתוקף, בית המשפט יטה לא להתערב לבטלו אלא במקרים חריגים.

חשוב לציין כי בשל היותו של כלי משפטי זה חדש יחסית בעולם המשפט הישראלי, המערכת המשפטית והעסקית עדיין לומדת אותו ומסתגלת אליו ולהוראות המופעלות במסגרתו. לכן, לצורך עריכת ייפוי כוח מתמשך יש לפנות לייעוץ משפטי אצל עורך דין אשר מוסמך לערוך ייפוי כוח מתמשך ועבר הכשרה מתאימה לכך, על מנת להבטיח שייפוי הכוח יענה על כל התנאים הנדרשים בחוק, וישרת באופן מיטבי את אינטרס הממנה.

לסיכום: בעלי עסקים, בעלים של חברות משפחתיות ולמעשה כמעט כל אחד מאיתנו עלול למצוא את עצמו במצב של נבצרות מצב בו העסק, החברה המשפחתית ושאר הרכוש נותר ללא אדם מהימן שיכול לקבל החלטות ולהוציאן לפועל . כדי להיערך לרגעים המורכבים הלו מומלץ לכולנו  להשתמש בכלי המשפטי החדש ולחתום על ייפוי כוח מתמשך.

הכותב: עו"ד אלון משקוביץ, יועץ אסטרטגי – חברת SmcGroup

תמר אדלר
תמר אדלר, מנכ"לית חברת הייעוץ האסטרטגי SMC Group , יועצת בכירה לעסקים משפחתיים בתהליכי שינוי וצמיחה ובהסדרת הממשקים שבין העסק למשפחה. מלווה תהליכי שילוב בני המשפחה בעסק, העברת בעלות, ניהול ונכסים מדור לדור.

השארת תגובה

עסקים משפחתיים
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
ייעוץ לעסקים משפחתיים
ייפוי כח מתמשך בעסקים

ייפוי כוח מתמשך, כוכב חדש, בן 5 בסה"כ, אבל מוכר לרבים כמכשיר שמאפשר לנו להיות "שותפים" לקבלת החלטות גם כאשר אנו מוגבלים בקבלתן …. לצערנו,

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן