אסטרטגיה עסקית עם לוח מחוונים

אסטרטגיה עסקית עם לוח מחוונים

אסטרטגיה עסקית עם לוח מחוונים

לאן תרצה להגיע?

"…אינך יכול להשיג ביצוע ללא דופי בלי להתמסר לפרטים, לא קל לעקוב אחר כל הדברים הנחוצים כדי להשיג ביצוע ללא דופי כזה…" אומר מורטון מנדל בספרו המצוין ומעורר ההשראה "הסוד טמון באנשים" שמחד גיסא, מדגיש את הצורך במנהיגים מצוינים ומאידך גיסא קובע מנדל כי "ספרי נתונים ומשימות הם דפי התווים שמנהיג זקוק להם כדי לנגן את הסימפוניה במומחיות…"

כמי שמלווה חברות כשלושה עשורים אני מופתע כל פעם מחדש מחסרונם של מידע ונתונים קריטיים בידי המנהלים, לשאלה פשוטה שאני מפנה למנכ"ל – כמה כסף החברה חייבת לעולם, כמה העולם חייב לחברה – פעמים רבות איני מקבל תשובה מבוססת, למרות שתזרים המזומנים נחשב לגורם המרכזי לכשל בחברות.

במכונית שלנו אנו ערים כל הזמן למד המהירות ומד כמות הדלק, הראשון מאפשר לנו לנהוג בהתאם לכללים לנוסעים בכביש, ואילו השני, כדי לדעת האם היתרה שאוזלת במיכל הדלק תספיק כדי שנגיע ליעדנו.

אותם מחוונים דרושים בכל עסק וחברה!

אסטרטגיה עסקית עם לוח מחוונים

אכן, בחברות המצליחות, כמו אלו של מנדל, למנהלים מערך מובנה ומסודר של ניטור, איסוף והצפת נתונים כדי לאפשר בקרה קבועה על מדדים קריטיים להישרדות החברה ובחינה מתמדת שהמנהלים עומדים במשימות והיעדים שנקבעו מראש.

סט הנתונים המלא מחייב התאמה ספציפית לכל חברה, אך, יש סדרת נתוני בסיס שכל מנהל חברה, קטנה כגדולה, היה רוצה לראות בלוח המחוונים (Dashboard) כאשר הוא מנווט את החברה, לדוגמה:

 • חוב לקוחות – גודל, עומק וחריגים – היקף הסכומים, מספר ימי האשראי, ולקוחות שנמצאים בפיגור מדאיג
 • מצב המסגרות וניצול האשראי בבנקים וגורמי אשראי אחרים איתם עובדת החברה
 • חובות לספקים – גודל ועומק – היקף הסכומים ומספר ימי האשראי שניתנו לחברה
 • דוח תזרים מזומנים לתקופה מוגדרת מראש, והתייחסות למצבי קיצון צפויים בעתיד הנראה לעין
 • יתרות מלאי – עודפים וחוסרים – כדי לגבש דרכי פעולה לטיפול בשני מצבי הקיצון שאינם רצויים
 • היקף המכירות בפועל מול תכנון
 • הוצאות בפועל בהשוואה לתקציב
 • נתונים לגבי מערך הייצור וצוואר הבקבוק בחברה
 • תאריכי יעד לאבני דרך מרכזיות בנושאים שונים

כאמור, לוח המחוונים מחייב התאמה אישית לכל חברה אך בלעדיו היכולת לשרוד בתנאי השוק התחרותיים קשה עד לא ניתן להצליח ולצמוח.

גם בחברות הגדולות, מקומות בהן מופעל מערך מיחשוב וגם בחברות הקטנות יותר, בהן מערכת המיחשוב פחות מפותחת, האתגר זהה – להוציא את המוץ מין התבן! הנתונים קיימים, האתגר הוא לודא נכונות ולבנות מערך ליקוט שמאפשר השוואה בין תקופות של כל המידע הרלוונטי. וזאת, כדי שמקבלי ההחלטות יראו לנגד עיניהם לוח מחוונים שיאפשר להם לנווט את החברה בדרך הנכונה להשגת מטרותיה – רווחיות ועמידה ביעדי הצמיחה.

 

 

הכותב:  אילן שגב יועץ אסטרטגי יו"ר קבוצת SMCGroupבעברו כהן אילן כמנכ"ל  HayGroup ישראל ומנהל תחום, Building Effective Organizations . כמו כן כיהן כמשנה למנכ"ל בבנק דיסקונט, כיו"ר של בנק משכנתאות וחברות נוספות.

הכנסו למידע נוסף – ייעוץ עסקי | ייעוץ אסטרטגי | חברות משפחתיות

תגובה אחת

 1. תמר אדלר הגב

  ואם לא הודגש מספיק הספר של מורטון מנדל "הסוד טמון באנשים" מומלץ ביותר. לכל מנהל!

השארת תגובה

ייעוץ אסטרטגי
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
מהו ייעוץ אסטרטגי

מהו ייעוץ אסטרטגי ייעוץ אסטרטגי הינו שירות הניתן לחברות וארגונים, על מנת לסייע להם לעצב תוכנית ארוכת טווח לשלוש או חמש שנים, כך שיתאימו עצמם לתנאי

קרא עוד »
ייעוץ אסטרטגי – התהליך

ייעוץ אסטרטגי הינו שירות הניתן לחברות וארגונים, על מנת לסייע להם לעצב תוכנית ארוכת טווח לשלוש או חמש שנים,  כך שיתאימו עצמם לתנאי הסביבה  והשוק המשתנים. 

קרא עוד »
‏תוכנית אסטרטגית

בין אם אתם מחפשים לקבוע סדרי עדיפויות חדשים בעסק שלכם, להתוות תכניות לצמיחה, לקבוע ‏מפת דרכים למוצר או לתכנן את החלטות ההשקעה שלכם –  אתם

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן