אסטרטגיה עסקית – מהי וכיצד בונים אותה?

אסטרטגיה עסקית – מהי וכיצד בונים אותה?

עבור מנהלים רבים אסטרטגיה עסקית הנה מכלול של מהלכים שבעזרתם יוכל עסק לנצח בזירת התחרות. אבל האם יהיה זה מספיק רק להכיר את מהלכי האויב במטרה לנצח? במאמר שלפניכם אנו מציעים תפישה אחרת המציעה התבוננות הן פנימה והן "החוצה", הן למהלכי המתחרים והן אל פנים הארגון, במטרה לתכנן את העתיד תוך ניתוח ה"כאן ועכשיו" ויצירת הנהלות עסקית מנצחת.

המרכיבים של אסטרטגיה עסקית טובה

אסטרטגיה עסקית טובה מתייחסת להווה ומציעה פתרונות לעתיד לא ידוע. האסטרטגיה אמורה לכלול ארבעה נדבכים מרכזיים: הכרות עם הארגון שלנו, עם השוק והמצב הקיים, גיבוש חזון וקביעת יעדים, יצירת תכנית פעולה, ביצוע מדידה ושיפור.

הכרות עם השוק והמצב הקיים– ראשית עלינו ללמוד את הסביבה התחרותית בהתבוננות פנימה והחוצה. עלינו ללמוד את המתחרים, להבין את הצרכים והרצונות של הלקוחות שלנו, להעמיק וללמוד את הארגון שלנו לרבות חוזקות, נקודות תורפה ומציאת הגורם המבדל אותנו ביחס למתחרים.
גיבוש חזון וקביעת יעדים– החזון הנו "המצפן של החברה, אותו מגדלור לטווח הארוך לאורו תלך החברה, מן החזון יש לגזור יעדיים מעשיים כמו הגדלת המכירות, שיפור מערך השירות ועוד.
יצירת תכנית פעולה– בהתאם למידע שנאסף אודות השוק והארגון ובהתאם ליעדים שנקבעו יש ליצור תכנית פעולה להשגת המטרות תוך הקצאת משימות, קביעת מדדי הצלחה ומועדים קונקרטיים למימוש.
ביצוע ומדידה– בשלב הזה יהיה עלינו לעבור לביצוע מדוקדק של האסטרטגיה שעוצבה ובחינתה ב"זמן אמת". האם התכנית "עובדת" ומשיגה את מטרותיה? האם אנחנו מתקדמים לעבר היעדים שהצבנו לעצמינו ובזמן? על הבדיקה להיערך מול מדדי הביצוע מול לוחות הזמנים והתקציב שהצבנו לכל אחד מן היעדים וזאת באמצעות נתונים כמותיים כדוגמת החזר השקעה, רווחיות כמו גם נתונים איכותיים כגון שביעות רצון לקוחות, שביעות רצון עובדים ועוד..

האם יש הבדל בעיצוב אסטרטגיה בין עסקים קטנים, בינוניים או גדולים?

האם קיים הבדל בין אסטרטגיה עסקית של עסק קטן או בינוני לבין אסטרטגיה עסקית של עסק גדול? התשובה הפשוטה היא… לא! עסקים קטנים, עסקים בינוניים ועסקים גדולים ידרשו לבצוע את אותן הפעולות בדרך לעיצוב אסטרטגיה עסקית. גם בעסק קטן ובינוני נדרש לבחון את אותם הפרמטרים; השוק, המתחרים, נקודות החוזק והתורפה של העסק, לגבש חזון ויעדים, ליצור תכנית מפורטת לבצע ולמדוד את יעילותה.

איך בונים אסטרטגיה עסקית בפועל?

כיוון שאסטרטגיה עסקית עוסקת בשאלות המהותיות ביותר בחייו של ארגון, המכתיבות את התנהלותו בזירה העסקית נדרש לבצע אבחון מקיף אשר כולל איסוף מידע על ידי שיחות עם כל הדרגים בארגון. לאחר מכן יוקם צוות היגוי המורכב ממנהלי הארגון ויועצים חיצוניים. הצוות שייפגש בתדירות קבועה יבחן את הנתונים שנאספו ובהתאם למתודולוגיה מובנית יתחיל ללמוד יחד את כל הפרמטרים בתוך ומחוץ לארגון. הצוות ילמד את התחרות, יבין את היתרונות והחסרונות של הארגון, יבין את כישורי הליבה של הארגון ועוד. לאחר הבנת הארגון, מתחריו והסביבה ישבו חברי הצוות ויעצבו יחד אסטרטגיה עסקית ל-3 שנים הקרובות (לפחות). בשלב הזה יהפוך הצוות את התכנית האסטרטגית לתכנית עבודה המפרטת את המשימות, הקצאתן למשאבים, תחימתן בזמן ויצירת מדדים להצלחה.

לסיכום, אסטרטגיה עסקית טובה מאפשרת לעסקים להטביע את חותמם בזירה העסקית, לעבור לרווחיות ולעבוד בצורה מתודולוגית מובנה הניתנת למדידה ולשיפור בדרך להשיג את מטרותיהם.
חברת S.M.C מתמחה בייעוץ אסטרטגי חברות ותשמח לעמוד לשירותכם בנושא.

תמר אדלר
תמר אדלר, מנכ"לית חברת הייעוץ האסטרטגי SMC Group , יועצת בכירה לעסקים משפחתיים בתהליכי שינוי וצמיחה ובהסדרת הממשקים שבין העסק למשפחה. מלווה תהליכי שילוב בני המשפחה בעסק, העברת בעלות, ניהול ונכסים מדור לדור.

השארת תגובה

ייעוץ אסטרטגי
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
מהו ייעוץ אסטרטגי

מהו ייעוץ אסטרטגי ייעוץ אסטרטגי הינו שירות הניתן לחברות וארגונים, על מנת לסייע להם לעצב תוכנית ארוכת טווח לשלוש או חמש שנים, כך שיתאימו עצמם לתנאי

קרא עוד »
ייעוץ אסטרטגי – התהליך

ייעוץ אסטרטגי הינו שירות הניתן לחברות וארגונים, על מנת לסייע להם לעצב תוכנית ארוכת טווח לשלוש או חמש שנים,  כך שיתאימו עצמם לתנאי הסביבה  והשוק המשתנים. 

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן