אסטרטגיית חזרה לשגרה- צ'ק ליסט למנכ"ל ולמנהל הבכיר לקראת החזרה לשגרה

אסטרטגיית חזרה לשגרה- צ'ק ליסט למנכ"ל ולמנהל הבכיר לקראת החזרה לשגרה

יש מחר…!!! אבל מה עושים כדי שלא יהיה מאוחר?

"הלוואי שכבר נהיה שם" או "זה עוד רחוק", כך משיבים לנו מרבית לקוחותינו, בכירים בחברות ומנכ"לים כאשר עולה נושא ההפעלה מחדש של העסק והתארגנות לחזרה לשגרה, עכשיו עם כתיבת שורות אלו נדמה כי החזרה לשגרה (לפחות חזרה הדרגתית) אמורה להתרחש מיד אחרי חול המועד פסח, אבל הכול עוד יכול להשתנות. אולם דבר אחד ברור לכולנו החזרה לשגרה תגיע וכדאי שנהיה מוכנים!

מניסיון של תהליך ההדממה ופעילויות אחרות במהלך משבר וירוס הקורונה סביר להניח כי גם החזרה לשגרה לא תהיה מסודרת ומתוכננת, מה שאומר שגם כאן האחריות הנה עלינו המנכ"לים והמנהלים הבכירים – עלינו להיערך לחזרה לשגרה (כנראה לחזרה הדרגתית) ויפה שעה אחת קודם.

אז איך עושים את זה?

בהמשך תמצאו צ'ק ליסט, מעין רשימת מכולת בה אנו משתמשים בעבודה עם לקוחותינו . ברשימה ריכזנו את הפעולות שעליכם לבצע כמנכ"לים ובעלים או כמנהלים בכירים בחברות (חברות רגילות או חברות משפחתיות זה ממש לא משנה) כדי לוודא שאתם מוכנים לחזרה לשגרה. עכשיו או בהמשך, חזרה חלקית או מלאה אם תעברו על הרשימה, תקדישו לה מחשבה ותענו בכנות על כל סעיף וסעיף אתם תהיו מוכנים! אם וירוס האמל"ק (ארוך מדי לא קראתי) הגיע גם אליכם לחצו כאן ותקבלו את הצ'ק ליסט המקוצר)

צ'ק ליסט לעסקים ליציאה ממשבר הקורונה וחזרה הדרגתית לעבודה, או על מה צריך לחשוב לקראת החזרה לשגרה 

 1. יישום האפשרות להפעלה חלקית, מה המשמעות של הפעלה חלקית לגבי הארגון שלך. האם מדובר בחלק מהסניפים? חלק מהאנשים? חלק מהשירותים?
 2. כמה מהעובדים צריך להחזיר לעבודה ברמת הפעילות שתאושר? ואת מי מהעובדים ניתן להחזיר מבחינת זמינותם (כתלות בחזרה למוסדות החינוך של הילדים, מצב בריאותם ועוד)
 3. מחשבה על עבודה במשמרות, על שמירה על בריאות העובדים ועל המרחק הנדרש בין העובדים בשעת עבודתם
 4. הפקת לקחים מהעבודה מרחוק, באילו תחומים כדאי להרחיב את העבודה מרחוק ובאלו תחומים אין בה תועלת ויש להפסיקה לאלתר
 5. בדיקת רמת ההכנסות הנוכחית- בחינת המכירות שלנו בנקודת זמן זו מול המכירות בשנה המקבילה (בנטרול פסח ככל שניתן) ויצירת תחזית הכנסות בטווח הקרוב תוך התייחסות לשינוי בהכנסות עקב מגיפה הקורונה. מרבית העסקים יחוו ירידה במכירות, אבל עלינו להסתכל למציאות בעיניים כדי שנוכל להתקדם הלאה!
 6. ככל שהמכירות שלכם נפגעו יש לחשוב על דרכים להגדלת המכירות למשל: האם ניתן להתאים את המוצר/השירות שלכם ל"זמן קורונה"? האם ניתן ליצר מוצרים/שירותים חדשים רלוונטיים לצורכי התקופה? אולי ברגע הראשון זה נשמע מורכב, אבל בהחלט אפשרי (אגב פה מומלץ סיעור מוחות און ליין עם אנשיכם תתפלאו כמה רעיונות יש לאנשים אחרי זמן בבית)
 7. דרך נוספת להגדלת ההכנסות הנה בדיקה האם ניתן להשתמש במשאבים הארגוניים הקיימים בדרכים אלטרנטיביות כך שהם ייצרו הכנסה ולו אפילו זמנית. הכוונה למשל לשימוש אלטרנטיבי בנכסים שעומדים ריקים, שימוש בכוח האדם המיומן שלכם כמלקטים בתחום אחר ועוד
 8. בדיקה עדכנית של כמויות המלאים הנדרשות להפעלה חלקית במוצרים הקיימים וב"מוצרי הקורונה" החדשים שפיתחתם. האם המלאים הנדרשים זמינים? ואם לא איך "מתארגנים" לרמות המלאים הדרושות
 9. בחינה מול ספקי החברה בארץ ובחו"ל לגבי יכולתם לתמוך בהפעלה מחדש
 10. בחינה של תזרים המזומנים החזוי לתקופה הקרובה והאם הוא מאפשר הפעלה חלקית, כי הרי כמו תמיד בעסקים ההוצאות מקדימות את ההכנסות…
 11. בחינת עלות ההפעלה החלקית לעומת ההכנסות בהפעלה החלקית. אם הפעילות בהיקף חלקי הנה גירעונית יש לחשוב האם יש לנו את אמצעים לממן גרעון זה? והאם נכון בכלל לחזור לעבוד באופן חלקי?
 12. בחינת ההוצאות- ככל שעדיין יש פערים בהכנסות ובתזרים יש לעבור על כלל ההוצאות ולצמצם הוצאות שאינן הכרחיות
 13. החלטות לגבי תשלומים לספקים, האם אנו יכולים לשלם לכלל הספקים שלנו? האם ניתן לדחות חלק מהתשלומים? אם כן למי? ועד מתי? ואיך עושים זאת בדרך שתשמור על מערכת היחסים העתידית עם הספק
 14. קבלת החלטות לגבי לקוחות שטרם פרעו את חובם ואכיפת ההחלטות שתתקבלנה
 15. במידה והתזרים עדיין בעייתי (לאחר שבדקנו הכנסות, דחינו ספקים והדקנו את הגביה מן הלקוחות) יש לבדוק את האפשרויות העומדות בפנינו באשר לקבלת הלוואות מדינה ואחרות. יש לקחת בחשבון את תנאי ההלוואה וחשוב מכל את יכולותינו להחזיר את ההלוואות ביום ש"אחרי"

חשוב לזכור, גם אם תתאפשר החזרה לשגרה לאחר הפסח או בשלב מאוחר יותר, הזמן דוחק ויש להיערך ולבנות תכנית חזרה לפעילות התפורה לצורכי העסק שלך. נשמע מסובך? זקוק לעזרה? מלא את הטופס בתחתית העמוד ונקבע פגישה באמצעות ה"זום" בה נשמע קצת יותר עליך ועל העסק שלך.

אמל"ק? (ארוך מדי לא קראתי) לחצו כאן והורידו את הצ'ק ליסק המקוצר להערכות ליום שאחרי הקורונה, להורדת הצ'ק ליסט 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן