החברה המשפחתית ומשבר הקורונה

החברה המשפחתית ומשבר הקורונה

נגיף הקורונה וההגבלות שבאו בעקבותיו, הכניסו את המשק הישראלי והעולמי לטלטלה משמעותית, אולי אחת מהטלטלות המשמעותיות ביותר שחו. פיטורין, חל"תים המוניים, חברות הפושטות רגיל וצניחה ברווחים.

אולם לפתחן של החברות המשפחתיות נמצא אתגר נוסף. פעמים רבות נמצא כי דור המייסדים נמצאים בקבוצת סיכון בשל מחלות רקע או בשל גילם ונאלצים לא לצאת מפתח הבית כדי לשמור על בריאותם. הדבר שהביא לירידה במעורבות שלהם בניהול העסק המשפחתי.

דור ההמשך מן הצד השני, אותם בנות ובנים שכבר מועסקים בחברה המשפחתית חויבו למלא את החלל ולצעוד קדימה.  האילוץ הזה בדמות הקורונה, פגש כמובן כל ארגון במקום אחר מבחינת רמת התפקוד שלו ורמת המוכנות לעבודה בהעדרם של אב או אם המשפחה- דור המייסדים.

משיחות שערכנו עם לקוחותינו מצאנו שלושה תרחישים הנובעים בעיקר מרמת המוכנות של הארגון למעבר הבין דורי, כאשר כל ארגון , לפי רמת המוכנות שלו חווה אתגרים ודילמות מעט שונות: א. ארגונים בתהליך מתקדם של העברה בין- דורית, ב. ארגונים בתחילת תהליך ההעברה הבינדורית, ג. ארגונים שעדיין לא החלו בתהליך ההעברה הבין דורית.

1. ארגון בתהליך מתקדם של העברה בינדורית

ארגון הנמצא בתהליך מתקדם של העברה בין דורית קיבלו הזדמנות לתרגל "און ליין" את ניהול העסק על ידי דור ההמשך. נגיף הקורנה אילץ את דור המייסדים לקחת צעד לאחור ומן הצד השני אילץ את בני הדור הצעיר יותר למלא את החלל שנוצר. הייתה זו הזדמנות נפלאה לבני דור ההמשך לקבל יותר אחריות וסמכות, וזאת כאשר בני הדור הותיק יותר עדיין בתמונה ויכולים לסייע בבקרה, בסיעור מוחות או בעצה טובה.

הצעידה קדימה של בני הדור השני הנה הדבר הקרוב ביותר למצב האמיתי בו אב או אם המשפחה, בני הדור המייסד לא יהיו עוד בתמונה ואפשרה לשני הצדדים להבין איך הדברים עובדים באמת. בני הדור הצעיר התנסו בניהול מרחוק ובזמן אמת ולמדו על עצמם, על האתגרים ועל נקודות החוזק שלהם. סביר להניח כי הצעירים בני הדור ה-2, קיבלו גם תובנות הנוגעות לרצונם להמשיך ולנהל את החברה המשפחתית , הצורך שלהם בלמידה והכשרה ועוד.

בני הדור המבוגר יותר קיבלו גם הם תמונה של כיצד יראה העסק ביום ש"אחרי 120" ואולי אף עשו צעד חשוב של שחרור והעברת השרביט לבני הדור השני, דבר שהתקשו לעשות בעבר.

ומה עושים הלאה? בארגונים כאלו הנמצאים בעיצומו של תהליך המעבר הבינדורי, מומלץ לוודא מחשבה משותפת של בני דור ההמשך ובני הדור הבוגר ולוודא כתיבת תוכנית מסודרת להפקת לקחים ומתן פידבק חיובי לכל מה שעבד היטב בזמן משבר הקורונה.

 2. ארגון אשר נמצא בתחילת תהליך ההעברה הבין- דורית

פעמים רבות, ארגונים הנמצאים בתחילת תהליך ההעברה הבין-דורית נמצאו במצב עדין, מצד אחד בני דור המייסדים מייסדים הנם פחות פעילים ומן הצד השני בני הדור השני שאמורים להחליפם ביום מן הימים עדיין אינם מוכנים למלא את מקומם.

משבר הקורונה כפה על העסק המשפחתי קפיצה מוקדמת למים של בני הדור הצעיר, קפיצה שיכולה להסתיים במפח נפש לשני הצדדים. מצד אחד תחושה של בני הדור הבוגר, כי ילדיהם עדיין אינם בשלים לקבלת שרביט הניהול וחשש כבד לגבי המשך תהליך ההעברה הבינדורית. בני הדור הצעיר מצידם עשויים לחוות תחושת תסכול בעקבות הפערים בין כובד האחריות, היכולות שלהם והתקופה המאתגרת במיוחד. חלק מבני הדור השני עשויים לצאת מהמשבר בתחושה כי הם אינם מעוניינים, אינם מתאימים או אינם מוכנים לתפקיד.

ואיך ממשיכים מכאן? במקרה כזה הדורש "חישוב מסלול מחדש" מומלץ לשבת בפורום משפחתי הכולל את בני הדור המייסד ואת בני דור ההמשך ולקבל החלטה לגבי המשך שילוב בני דור ההמשך בחברה המשפחתית. מהתהליך הזה יש לצאת עם מסקנות ברורות האם ממשיכים את תהליך ההעברה הבינדורית ואולי אף מאיצים אותו התהליך תוך כדי השלמות הנדרש והתייחסות לאתגרים שהציף משבר הקורנה. או לחילופין להחליט כי יש לשנות כיוון ולהתמקד בכיוונים אחרים כמו הכנסת מנ"כל שאינו בן משפחה לעסק, או הכנת העסק למכירה.

3. ארגון שעדיין לא החל בתהליך ההעברה הבינדורית

בארגונים שעדיין לא החלו בתהליך ההעברה הבינדורית, עלה סוג אחר של קשיים. פעמים רבות בני הדור המייסד חוו עקב הריחוק שנכפה עליהם במהלך משבר הקורונה תחושה של בדידות, החלל שהשאירו נותר ריק וחלה לחלחל התובנה שאין להם מחליף אמיתי בשעה שיעלה בכך הצורך.

ומה עושים עכשיו? במקרים של ארגונים שעדין לא החלו בתהליך ההעברה הבינדורי, עם החזרה לשגרה מומלץ להתחיל ולחשוב על תהליך העברה בין- דורית. לוודא שאכן קיים גורם במשפחה שרוצה ויכול לקחת על עצמו את ניהול החברה המשפחתי. במידה ולא ימצא אדם כזה יהיה על הדור המייסד לחשוב על מנגנון אחר שיבטיח את השרדותו של הארגון לטווח הארוך, כמו גיוס מנהל מקצועי- חיצוני שאינו בן משפחה, או הכנתה עסק למכירה.

לסיכום:

משבר הקורונה מהווה גם בעסק המשפחתי, הזדמנות נפלאה לשני הצדדים לחשבון. כאשר אנחנו חוזרים לשגרה חשוב לוודא כי אנו מפיקים את המקסימום מהמשבר שנכפה עלינו האפשרי ומוודאים הפקת לקחים מובנית. בלי קשר למצב בו נמצא הארגון שלנו מבחינת המעבר הבינדורי יהיה עלינו לבדוק את נקודות החוזקה והתורפה שחשף המשבר ולהמשיך ולהכין את העסק ליום בו יפרשו בני הדור המייסד. כך שברגע בו יעלה הצורך יוכל העסק להמשיך ולתפקד אם באמצעות בן משפחה או בדרכים אחרות.

הכותבת: תמר אדלר MBA מנכ"לית חברת הייעוץ האסטרטגי SMCGroup , יועצת לעסקים משפחתיים בתהליכי שינוי וצמיחה ובהסדרת הממשקים שבין העסק למשפחה. מלווה תהליכי שילוב בני המשפחה בעסק, והעברת בעלות, ניהול ונכסים מדור לדור.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן