חברה משפחתית – יתרונות, חסרונות ואתגרים

חברה משפחתית – יתרונות, חסרונות ואתגרים

חברה משפחתית

הן מהוות כארבעים אחוזים מכלל החברות הציבוריות במשק, פועלות מתוך ראיה אחראית על מנת להעביר את המסורת הלאה, וממונפות בהתאם (בחברה משפחתית יש מנוף פיננסי של 1.6 לעומת 1.97 ביחס לחברות לא משפחתיות ועלפי מחקר של ד"ר דן וייס) ומהן ניתן להסיק גם על חברו משפחתיות שאינה ציבוריה… חברות משפחתיות – יתרונות, חסרונות ואתגרים.

חברה משפחתית – נכס שמשתבח עם הזמן ומרוויח יותר

ראיה לטווח ארוך היא המאפיין העיקרי, המשפיע על האיתנות הפיננסית של חברות משפחתיות ציבוריות בישראל והיא באה לידי ביטוי בין היתר בשכר הבכירים. לרוב בחברה משפחתית נמצא כי מנהלים שכירים מרוויחים יותר מבני משפחה ממשיכים, וכי אלו מכהנים פרק זמן ארוך יותר בתפקידי הניהול בחברה משפחתית ואף צומחים בה, גם ההחלטות העסקיות מתקבלות מתוך רצון להשביח את העסק ולהוריש אותו לדורות הבאים ופחות מתוך הרצון לרצות את האנליסטים בשווקים הפיננסיים. על- פי מחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב מטעם ד"ר דן ווייס נמצא כי חברה משפחתית, בעלת מינוף נמוך יחסית, מגיעה לתשואה כמעט זהה ביחס לחברה לא משפחתית, שנסחרת בבורסה הישראלית וממונפו גבוה. (בין השנים 2007-2010 עם תשואה של 35.1% ביחס לתשואה של 32.5% לחברה שאינה משפחתית) אבל הנתון המעניין ביותר, בא לידי ביטוי בשורת הרווח הנקי. חברה משפחתית הנוקטת בראיה לטווח הארוך נהנת מרווח נקי בשיעור של 6.6% לעומת 6.3% בחברה שאינה משפחתית.

דירקטוריון גדול ולא יעיל בחברה משפחתית

על אף ריבוי הנשים בחברות משפחתיות ביחס לחברות שאינן משפחתיות, ניכר כי מאפיין מרכזי הקיים בחברה משפחתית, הנסחרת בבורסה הוא הקושי לכונן דירקטוריון קטן ויעיל. נמצא כי בכל דירקטוריון יש בממוצע כשלושה בני משפחה, רובם אומנם מגיעים מהתעשייה ו"חיים את העסק" מגיל צעיר, אך נעדרים השכלה עסקית מתאימה. חיסרון נוסף, שעמו מתמודדות חברות משפחתיות הוא הקושי להעביר את המושכות אל הדור השלישי, כאשר ברוב המקרים התרחיש זהה: הדור הראשון מייסד, הדור השני משמר ואילו הדור השלישי מפרק או מוכר. (ממחקרים שנערכו בעשור האחרון נמצא כי רק עשר מתוך מאה חברות משפחתיות, שנסחרו בבורסה, הצליחו להעביר את השליטה אל הדור השלישי).

האתגרים בחברה משפחתית

סכסוכים משפחתיים הינו האתגר המרכזי עמו מתמודדת חברה משפחתית. סוגיות מהותיות שלא טופלו בזמן הופכות לקונפליקטים והרוחות עשויות להתלהט . האחים עופר, חברת טמפו, חברת כנפיים השולטת באל על ודנקנר השקעות הן רק חלק מהדוגמאות במשק הישראלי. במקרים אלו נדרש ליזום מנגנון מקשר ומגשר בדמות יועץ חיצוני שייסע ביצירת חוזה, המסדיר את שלל נושאי המעבר הבין דורי, את נושאי הירושה, וייסע להתגבר על האתגרים והמשיך והוביל את החברה המשפחתית להצלחה.

לסיכום, חברות משפחתיות נהנות מתשואות גבוהות ורווחים נאים, הן מאופיינות בדירקטוריון רחב, וחשופות למאבקים בין אישיים בין קרובי המשפחה. היכרות עם היתרונות, החסרונות והאתגרים העומדים בפני עסק משפחתי כזה יאפשרו לצלוח את הקשיים ולהפוך את האתגרים ליתרונות, שיסייעו לצמיחת העסק וביסוסו לטווח הארוך.

הכנסו למידע נוסף בדף הבית אודות ייעוץ עסקי.

 

השארת תגובה

עסקים משפחתיים
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
ייעוץ לעסקים משפחתיים
ייפוי כח מתמשך בעסקים

ייפוי כוח מתמשך, כוכב חדש, בן 5 בסה"כ, אבל מוכר לרבים כמכשיר שמאפשר לנו להיות "שותפים" לקבלת החלטות גם כאשר אנו מוגבלים בקבלתן …. לצערנו,

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן