חברה משפחתית – יתרונות, חסרונות ואתגרים

חברה משפחתית – יתרונות, חסרונות ואתגרים

חברה משפחתית

הן מהוות כארבעים אחוזים מכלל החברות הציבוריות במשק, פועלות מתוך ראיה אחראית על מנת להעביר את המסורת הלאה, וממונפות בהתאם (מנוף פיננסי של 1.6 לעומת 1.97 ביחס לחברות לא משפחתיות ועלפי מחקר של ד"ר דן וייס) ומהן ניתן להסיק גם על חברות משפחתיות שאינן ציבוריות… חברות משפחתיות- יתרונות, חסרונות ואתגרים.

חברה משפחתית – נכס שמשתבח עם הזמן ומרוויח יותר

ראיה לטווח ארוך היא המאפיין העיקרי, המשפיע על האיתנות הפיננסית של חברות משפחתיות ציבוריות בישראל והיא באה לידי ביטוי בין היתר בשכר הבכירים. ברוב החברות נמצא כי מנהלים שכירים מרוויחים יותר מבני משפחה ממשיכים, וכי אלו מכהנים פרק זמן ארוך יותר בתפקידי הניהול בחברה ואף צומחים בה, גם ההחלטות העסקיות מתקבלות מתוך רצון להשביח את העסק ולהוריש אותו לדורות הבאים ופחות מתוך הרצון לרצות את האנליסטים בשווקים הפיננסיים. על- פי מחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב מטעם ד"ר דן ווייס נמצא כי חברות משפחתיות, בעלות מינוף נמוך יחסית מגיעות לתשואות כמעט זהות ביחס לחברות לא משפחתיות, שנסחרות בבורסה הישראלית וממונפות גבוה. (בין השנים 2007-2010 עם תשואה של 35.1% ביחס לתשואה של 32.5% לחברות שאינן משפחתיות) אבל הנתון המעניין ביותר, בא לידי ביטוי בשורת הרווח הנקי. חברות משפחתיות הנוקטות בראיה לטווח הארוך נהנות מרווח נקי בשיעור של 6.6% לעומת 6.3% בחברות שאינן משפחתיות.

דירקטוריון גדול ולא יעיל בחברה משפחתית

על אף ריבוי הנשים בחברות משפחתיות ביחס לחברות שאינן משפחתיות, ניכר כי המאפיין המרכזי של חברות משפחתיות, הנסחרות בבורסה הוא הקושי לכונן דירקטוריון קטן ויעיל. נמצא כי בכל דירקטוריון יש בממוצע כשלושה בני משפחה, רובם אומנם מגיעים מהתעשייה ו"חיים את העסק" מגיל צעיר , אך נעדרים השכלה עסקית מתאימה. חיסרון נוסף, שעמו מתמודדות חברות משפחתיות הוא הקושי להעביר את המושכות אל הדור השלישי, כאשר ברוב המקרים התרחיש זהה: הדור הראשון מייסד, הדור השני משמר ואילו הדור השלישי מפרק או מוכר. (ממחקרים שנערכו בעשור האחרון נמצא כי רק עשר מתוך מאה חברות, שנסחרו בבורסה, הצליחו להעביר את השליטה אל הדור השלישי).

האתגרים בחברה משפחתית

סכסוכים משפחתיים הינם האתגר המרכזי עמו מתמודדות חברות משפחתיות. סוגיות מהותיות שלא טופלו בזמן הופכות לקונפליקטים והרוחות עשויות להתלהט . האחים עופר, חברת טמפו, חברת כנפיים השולטת באל על ודנקנר השקעות הן רק חלק מהדוגמאות במשק הישראלי. במקרים אלו נדרש ליזום מנגנון מקשר ומגשר בדמות יועץ חיצוני שייסע ביצירת חוזה, המסדיר את שלל נושאי המעבר הבין דורי, את נושאי הירושה, וייסע להתגבר על האתגרים והמשיך והוביל את העסק המשפחתי להצלחה.

לסיכום, חברות משפחתיות נהנות מתשואות גבוהות ורווחים נאים, הן מאופיינות בדירקטוריון רחב, וחשופות למאבקים בין אישיים בין קרובי המשפחה. היכרות עם היתרונות, החסרונות והאתגרים העומדים בפני עסק משפחתי כזה יאפשרו לצלוח את הקשיים ולהפוך את האתגרים ליתרונות , שיסייעו לצמיחת העסק וביסוסו לטווח הארוך.

הכנסו למידע נוסף בדף הבית אודות ייעוץ עסקי.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן