מהי מנהיגות ומיהו מנהיג? על מנהיגים ומנהיגות

מהי מנהיגות ומיהו מנהיג? על מנהיגים ומנהיגות

"אל תפחד מן הגדולה: יש שנולדים גדולים, יש שמשיגים גדולה, ויש שהגדולה נכפית עליהם" ויליאם שייקספיר
כמה פעמים שמענו את צמדי המילים: מנהל- מנהיג, ניהול – מנהיגות? כולנו רוצים להיות מנהלים אבל בימינו, במאה ה- 21 להיות "רק" מנהל זה לא מספיק. היום נדרש המנהל האידיאלי  גם להנהיג. רובנו מן הסתם, אם נתבקשו לנהל נעשה זאת בשמחה אבל האם נדע גם להנהיג?… איך באמת עושים את זה? האם מנהיגות איננה תכונה מולדת? האם אפשר "להפוך" למנהיג? ואם כן איזה סוג של מנהיגים נרצה להיות?

מנהיגות? בואו נעשה סדר

מנהיגות היא יכולתו של אדם או קבוצת אנשים להוביל אנשים אחרים אל עבר מטרה משותפת. אם נתבונן סביב נגלה כי ישנן דרכים רבות להניע אנשים לפעולה; אנשים מצייתים למלך או לקצין בכיר, כמו גם לאיש שמנפנף מולם באקדח. מצד שני אנשים ימלאו גם אחר דרישותיו של רופא או של מנהיג תנועה רוחנית. ברור לכולנו כי אין דין רופא כדין אותו "המנפנף" באקדח. אם כך נשאלת השאלה מהן הדרכים להנעה לפעולה או בעצם איך מניעים אנשים לפעולה?

מקובל למנות חמישה מקורות כוח להנעת אנשים:

  1. כפייה –אותו מקרה של נפנוף באקדח, של סחיטה או אפילו של בעל דרגה גבוהה בצבא המשתמש בדרגתו כדי להשיג את מטרותיו. במקרה כזה יבצעו האנשים את מה שביקשת מהם רק בשל דרישה בלתי מתפשרת לציות.
  2. המקל והגזר – במקרה זה הנעת האנשים שלך תתבצע באמצעות מערכת של תגמולים ידועים וחיובים מחד ועל ידי איום בעונשים מאידך.
  3. סמכות לגיטימיתסמכות חוקית שנתנה לך על ידי הקבוצה אותה אתה מנהיג, מתוך הסכמה חברתית בדבר הזכות שיש לבעלי עמדה או תפקיד מוגדר.
  4. סמכות מקצועית / מומחיות / ידע ומידע –יכולת השפעה הנובעת מידע רב ומומחיות המיוחסים לך (בצדק ושלא בצדק) כדוגמת רופאים עורכי דין ועוד.
  5. כוח הזיקה – יכולתך להנהיג ולהשפיע נובעת מיחס של חיבה, הזדהות או הערצה, אשר חשים כלפיך חברי הקבוצה. מתוך שאיפה להידמות, לרָצוֹת ולהתקרב למנהיג מחקים אותו ומשתדלים לפעול כפי שלדעתם היה רוצה שיפעלו. זוהי אותה כריזמה מפורסמת שכה רבות מדברים עליה.

מנהיג – אדם דגול או השכן בדלת ממול?

מצד אחד היינו רוצים להאמין כי אותו אדם הנהנה משילוב של כריזמה, סמכות, מקצועיות וידע נרחב בתחומו יהפוך למנהיג, אולם המציאות אינה כה פשוטה. ישנם אנשים הנהנים ממספר מקורות כוח ועדיין אינם מנהיגים או מי שהיו מנהיגים לתקופת מה וחדלו להיות כאלו מסיבות שונות. התבוננות מפוקחת זו בעולם מעלה את השאלה האם מנהיגות היא תכונה מולדת המלווה את האדם עד סוף ימיו או שמא מנהיגות היא תכונה נרכשת וכל אחד מאיתנו, (בנסיבות המתאימות) יכול להנהיג?

גם כאן, התשובה אינה חד משמעית. יש את אלו הסוברים כי מנהיג הוא אדם בעל תכונות מולדות יוצאות דופן המסבירות את מנהיגותו. כאשר לפי תפיסה זו, אדם בעל כושר הנהגה יהיה מנהיג בכל מצב ובכל קבוצה שבה יפעל. תיאורית "האדם הדגול" הזו, חביבה ככל שתהיה אינה מסייעת לנו בהבנת השאלה כיצד יתכן שאדם היה מנהיג ובשלב מסוים הפסיק להיות כזה. כי הרי אם הוא אדם "דגול" היינו מצפים שיישאר כזה וימשיך להנהיג, הלא כן?

גישה אחרת גורסת, כי אמנם יקשה עלינו לדעת מהן התכונות הדרושות למנהיגות, אולם יהיה לנו קל יחסית לשפוט מיהו המנהיג בפועל (הן על פי התנהגותו ועל פי קבלתו על-ידי אנשיו). כמו כן טוענת התיאוריה כי ניתן להקנות ולרכוש מנהיגות וכי ניתן לאמן למנהיגות. כלומר כל אחד מאיתנו יכול להנהיג – וזה כבר נשמע מעניין!

איזה מנהיג תרצה להיות?

איזה מנהיג להיות? תשובה פשוטה לשאלה הזו אמנם אין, אך הספרות מצידה מציגה שלושה סגנונות מנהיגות בולטים:

  1. מנהיגות סמכותית: המנהיג מקבל החלטות לבדו ו"מוריד" אותן לביצוע בשטח.
  2. מנהיגות מתייעצת: המנהיג שואב מידע מהסביבה, מתיעץ ואז מחליט לבדו ומוריד את החלטותיו לשטח.
  3. מנהיגות משתפת: קבלת החלטות של המנהיג נעשית על- ידי שיתוף אמיתי של הכפופים לו.

ממחקרים עולה כי מנהיגות סמכותית "עושה את העבודה" אולם רק כאשר המנהיג נמצא ונוכח. ברגע שלא תהייה ב"שטח" תחול ירידה משמעותית בביצועי הקבוצה.

במקרה של מנהיגות משתפת, תפוקת הקבוצה תהייה הגבוהה ביותר וביצועיה יעלו על ביצועי הקבוצות האחרות. בנוסף הסתבר כי חברי הקבוצה ימשיכו לעמוד במשימותיהם גם בהעדרו של המנהיג ויחוו תחושה של הנעה פנימית לביצוע המשימות שהטלת עליהם.

אז לכאורה אמצו לכם את המנהיגות הדמוקרטית שתפו את אנשיכם ביעדים, במטרות בתגמולים ו"בא לציון גואל", אבל גם כאן באה המציאות וטופחת על פנינו.

אז מה המצב?

אם מהמחקר הקודם עלה כי סוג המנהיגות משפיע על ביצועי הקבוצה, מסתבר שגם "מצב" הקבוצה והתנאים בהם היא פועלת משפיעים השפעת גומלין על סוג המנהיגות הנבחר. מסתבר כי מצבים ספציפיים נוטים להגדיר או "להוליד" את סוג המנהיגות המתאים להם. למשל: מפקד צריך להיות סמכותי בעת קרב ומשתף וחברתי בתוך היחידה בעיתות רגיעה. למעשה, ככל שחולף הזמן מתחוורת האמת הפשוטה כי אין מרשם יחיד וסגנון מנהיגות המתאים לכל מצב. מכאן עולה לבסוף, כי מנהיג צריך להיות אדם שיכול לשנות את סגנון ההנהגה שלו לפי דרישות המצב ה"אמיתי" בשטח.

לסיכום

כיום במאה ה- 21 אנו נדרשים להיות מנהיגים ולא רק מנהלים. יחד עם זאת, הביאה עמה המאה ה- 21 שינוי, והמנהיגות אינה נתפסת עוד כתכונה מוּלֶדֶת אלא יותר כתכונה שניתן לרכוש ולפתח. כמו כן ברור לנו כיום, בניגוד לעבר, כי המנהיגות אינה פועלת בחלל ריק וכי היא מושפעת מהנסיבות המיוחדות בהן פועלת הקבוצה, מהתקופה בה פועל המנהיג ומהמצב בו מצויה הקבוצה. כך שכאשר משתנות הנסיבות תשתנה בהתאם גם המנהיגות.

אז מסתבר שכולנו יכולים להנהיג! 

וכמו שאמר הדלאי לאמה – אם לרגע תחשבו שאין ביכולתכם לחולל שינוי כי אתם קטנים מדי, דמיינו את עצמכם נעולים בחדר עם יתוש. קטן אבל עושה את העבודה!

חברת SMC בע"מ –  ייעוץ אסטרטגי וליווי עסקי

לקביעת פגישת אישית
ייעוץ אסטרטגי
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
אסטרטגיה עסקית – מה בין אסטרטגיה וניהול

המונח אסטרטגיה מגיע מהתחום הצבאי ומתייחס לתוכנית פעולה שגובשה להשגת מטרה. מקורו מהמילה היוונית Strategos – שפירושה הנהגת הצבא לתזוזה. אסטרטגיה הנה הדרך לגשר על הפער בין המקום בו אנחנו נמצאים כיום למקום אליו אנחנו שואפים להגיע.

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן