היבטים משפטיים בניהול סיכונים משפחתי

היבטים משפטיים בניהול סיכונים משפחתי

שמונים אחוז מהעסקים הישראליים מוגדרים כעסקים משפחתיים, אך רבים מבעלי עסקים לא מודעים לעובדה זו. בניגוד לתפישה הרווחת עסקים משפחתיים אינם רק עניין משפחתי, אלא עסק לכל דבר אשר מתקיים בין שני שותפים או יותר. כאשר אחד מהשותפים חווה משבר אישי או מקרה קיצון אחר כמו גירושין, פטירה פתאומית, סכסוך בנושאי ירושה וכולי הוא עשוי לחשוף את העסק לסיכונים רבים, של שקיים בניהול השוטף, השתלטות עוינת, כניסה של שותפים חדשים, שלא נטלו חלק בבנייתה וצמיחתה של החברה ועוד איך ניתן להיערך לנושא זה מבעוד מועד? היבטים משפטיים בניהול סיכונים בעסק משפחתי.

תכנון נכון והנכונות להתייחס לתרחישי קיצון

בנג'מין פרנקלין אמר כי "הודאות היחידה היא ששום דבר לא צפוי מלבד המוות והמיסים" כך גם לגבי חברות. תכנון עסקי ומשפטי נכון יאפשר להגן על החברה ולהיערך לכל תרחיש קיצון. לדוגמה במקרה של פטירת שותף, ניתן יהיה לעגן בתקנות החברה, שהמניות מתחלקות באופן שווה בין השותפים או לחילופין להבטיח כי היורשים אינם מקבלים מניות אלא רק "שווי ערך כספי" למניות שלהם. כך גם הדבר לגבי מקרים בהם שותף שבא בברית הנישואין, גם כאן יוכל השותף להגן על עצמו והחברה באמצעות הסכם ממון המסדיר את חלקו ואת חלקה של זוגתו במקרה של גירושין. נכון שרבים מכם וודאי מתכווצים בכיסאם לנוכח סוגיות אלו (כי מי בנינו אוהב לדבר על מוות או על גירושין) , אך כאשר הנכם בעלים של חברה עסקית, אתם נושאים באחריות שהיא מעבר לעצמכם וטובת החברה ראוי שתהייה לנגד אינכם, כך שצעדים כגון אלו הכרחיים.

האם כל מקרה נדרש לעגן בחוזה?

ישנם מקרים רבים בהם חברות לא פעלו על מנת להסדיר את ההיבטים המשפטיים של פירוק השותפות בגין מקרי קיצון וחשפו את החברה לסכנות בעל כורכם. יורשים חדשים, שנכנסו כשותפים התערבו בהחלטות הניהוליות ושינו את הדרך ואת אופיה של החברה. סכסוכים משפטיים חדשים, שסיכנו את המשך פעילות החברה, ואף חשפו אותה "להנחתת" מנהל זמני מטעם המדינה. כל אלו פוגעים באופן ישיר באיתנות הפיננסית ובמוניטין, שנבנו באחריות ובראיה לטווח הארוך

ומה בנוגע להעברה בין דורית?

בישראל רק עשרה אחוזים מהעסקים המשפחתיים הנסחרים בבורסה מצליחים לעבור לבני דור השלישי. גם כאן קיימת רגישות רבה הנובעת מגורמים רבים בינם שוני תפישתי, רמת כישורים והכשרה. אך החדשות הטובות הן שאף במקרים אלו ניתן לתכנן מבעוד מועד את ההתקשרות החוזית בין השותפים וקרובי המשפחה, לעגן את ערכי החברה בתקנון מהותי, ואף לחייב את החברים להגן על נכסי החברה מפני שותפים חדשים שמחוץ למשפחה . מנעד האפשרויות במקרים הללו רחב מאוד, ומאפשר לדור המייסדים והממשיכים לשמר את "רוח המפקד" ואת הנכסים גם לאחר שסיימו את תפקידם.

לסיכום, כל שותפות עסקית עלולה להפוך לשותפות משפחתית בשל החוק, באמצעות תכנון נכון, פתיחות, דו שיח על מצבי קיצון ועיגון נושאים אלו בחוזים תקפים משפטית יאפשר ניתן לצלוח את האתגר ולהגן על העסק. חברת SMC מתמחה בייעוץ עסקי לחברות משפחיות ולמעבר בין דורי, ותוכל לסייע לכם בנושא.

תמר אדלר
תמר אדלר, מנכ"לית חברת הייעוץ האסטרטגי SMC Group , יועצת בכירה לעסקים משפחתיים בתהליכי שינוי וצמיחה ובהסדרת הממשקים שבין העסק למשפחה. מלווה תהליכי שילוב בני המשפחה בעסק, העברת בעלות, ניהול ונכסים מדור לדור.
לקביעת פגישת אישית

השארת תגובה

ניהול
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
ניהול משבר בעסקים

אני לא בטוח שאפשר לבנות על זה שאין ישראלי שלא יודע מה זה פזצט"א. אבל אני כמעט בטוח. יחד עם זאת, אני מקווה שההסבר להלן ייתן הזדמנות גם למי שלא מכיר את המונח הכל כך צבאי-ישראלי הזה, להבינו, ולגלות את חוכמת החיים העמקה שטמונה בו.

קרא עוד »
איך לנהל ישיבת הנהלה

כשאתם חושבים על ישיבת הנהלה, מהי האסוציאציה שלכם? רובינו חושבים על משהו ארוך, מייגע, עם הרבה מלל ומעט ידע. אבל מסתבר שאפשר לעשות זאת אחרת.

קרא עוד »
ישיבת הנהלה

שיפור האפקטיביות של ארגונים מותנה במידה רבה בטיב התקשורת הפנים ארגונית, וזו שבצמרת הארגון, בין חברי ההנהלה, מקרינה ומכתיבה את טיב התקשורת בארגון כולו. התקשורת

קרא עוד »
סדנאות למנהלים בכירים

כשגוגל בדקה אם אפשר להסתדר בלי מנהלים בארגון היא נכשלה בגדול. בשנת 2002 השיקה גוגל את פרויקט אוקסיג'ן  (Project Oxygen) תוך שהיא מבצעת מהלך נסיוני

קרא עוד »
פיתוח מנהלים בחברות וארגונים
סדנאות למנהלים

כחלק מעיצוב ויישום האסטרטגיה אצל לקוחותנו, וגם בחברות בהן נעשית העברה בין דורית, אני מציעים תהליכים סדנאיים, בהם לוקחים חלק פעיל, הצוות הבכיר, ההנהלה ואף

קרא עוד »
הגדלת הרווחיות

עסקים רבים אינם מבחינים בין גידול במכירות לבין גידול ברווחיות ומופתעים לגלות שגם כאשר המכירות גדלו- הרווח הנקי לא השתנה או חמור מכך אפילו הורע.

קרא עוד »
האצלת סמכויות בארגון
האצלת סמכויות בארגון

השבוע כשנכנסתי לאחד המנכ"לים אותם אני מלווה ראיתי מולי פרצוף חמוץ. הכול בסדר? שאלתי… אל תשאלי את זוכרת את X (בטח זוכרת דיברנו עליו כמעט

קרא עוד »
תגמול עובדים
תגמול עובדים

השבוע התנהל דיון סוער אצל אחד מלקוחותיי ומעשה שהיה כך היה… המנכ"ל בעלים של חברה לא קטנה בכלל, פוסע בחיוך למשרד ביום ראשון בבוקר בצפייה

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן