ייעוץ אסטרטגי

ייעוץ אסטרטגי

לפני שנדבר על ייעוץ אסטרטגי כדאי שנבין מה זו אסטרטגיה?

מקור המילה אסטרטגיה במילה היוונית "סטרטגוס" (στρατηγός) שפירושה GENERAL.
באימפריה הביזנטית החלו להשתמש במילה כדי לתאר את המפקד הצבאי הבכיר.
מטרתו של המפקד הצבאי הבכיר, "הגנרל" , הינה לגבור על היריב ולנצח במערכה כאשר הוא יודע שהיריב מנסה לעשות לו\לצבאו את אותו הדבר בדיוק. כלומר, לבחור במהלכים שבעזרתם הוא חוזה שינצח, ויגבור על מהלכי היריב.

בעולם העסקים המודרני אסטרטגיה אמורה לענות על כל השאלות הבאות:

 • מה עלינו להתחיל לעשות כארגון? (פעולות חדשות שלא ביצענו קודם)
 • מה עלינו להפסיק לעשות?
 • מה עלינו לשנות בהתנהלות העסקית שלנו?
 • מה הם מנועי הצמיחה של הארגון?
 • איך אנחנו מתכוונים לבדל את עצמינו מהמתחרים?

למעשה ובמילים פשוטות אסטרטגיה הנה תוכנית לטווח ארוך. אסטרטגיה עסקית טובה תתייחס להווה ותציע פתרונות לטווח הארוך ולעתיד שאינו ידוע. האסטרטגיה העסקית של כל ארגון באשר הוא (ובלי קשר למשל לגודלו או לתחום בו הוא פועל) אמורה לכלול מספר נדבכים מרכזיים:

 1. הכרות עם הארגון שלנו, עם השוק ועם סביבת התחרות – בשלב הראשון יהיה עלינו להכיר וללמוד את הסביבה בה פועל הארגון שלנו. הכוונה הינה הן  להתבוננות פנימה (אל ובתוך הארגון שלנו) כמו גם מבט החוצה אל המתחרים והסביבה. עלינו ללמוד את הארגון שלנו, לזהות את הנקודות החוזה והתורפה, מציאת הבידול שלנו מול המתחרים. ומצד שני להתבונן היטב במתחרים שלנו, בחוזקות ובחולשות שלהם בתנאי הסביבה התחרותית, לבדוק את הרגולציה, שינויים חוקתיים צפויים ועוד ועוד. ככל שנבין טוב יותר את הסביבה בה פועל הארגון שלנו, כך האסטרטגיה שנעצב תהיה בהלימה ותתאים יותר לסביבה המשתנה תדירות.
 2. גיבוש חזון וקביעת יעדים – לאחר שלמדנו את המקסימום על הארגון שלנו ועל הסביבה בה הוא פועל יש לגבש חזון ארגוני. החזון הנו מעין "מגדלור, מצפן לאורו הולך הארגון שלנו. אותו "כוכב צפון" אליו נוכל להרים את ענינו בכל פעם שהדרך אינה ברורה ולקבל הכוונה. מן החזון יגזרו יעדים שיקדמו אותנו אליו ולאורו, כדוגמת כניסה לתחום או מוצר חדש, או למשל בחירה במקסימום נתח שוק על פני מחיר.
 3. בניית תכנית עבודה – בשלב הזה יהיה עלינו לבנות תוכנית עבודה בהתאם ליעדים שקבענו לעצמינו ובהתאם למידע שאספנו על הארגון והשוק. תוכנית העבודה תטווה את הדרך להשגת היעדים ודרכה יוקצו משימות לביצוע לגורמים השונים בארגון, יקבעו מדדים להצלחה ולוחות זמנים למימוש.
 4. ביצוע ומדידה – בשלב הזה יהיה עלינו לעבור לביצוע מדוקדק של האסטרטגיה שעוצבה ובחינתה ב"זמן אמת". האם התוכנית "עובדת" ומשיגה את מטרותיה? האם אנחנו מתקדמים לעבר היעדים שהצבנו לעצמינו ובזמן? על הבדיקה להיערך מול מדדי הביצוע מול לוחות הזמנים והתקציב שהצבנו לכל אחד מן היעדים וזאת באמצעות נתונים כמותיים כדוגמת החזר השקעה, רווחיות כמו גם נתונים איכותיים כגון שביעות רצון לקוחות, שביעות רצון עובדים ועוד..

בחן את עצמך… האם אתה זקוק לייעוץ אסטרטגי ?

 • האם ברורים לך מקורות הרווח בחברה וברור לך שהם ימשיכו ויתקיימו בשנים הבאות?
 • האם ידוע לך מהו מנוע הצמיחה של הארגון שלך בשנים הבאות?
 • האם התשתיות הטכנולוגיות, האנושיות והאחרות נמצאות בהלימה לאתגרים הצפויים לחברה ב-3 השנים הבאות?
 • האם הכנסותיך ורווחיך גדלים משנה לשנה?
 • האם ברור לך מה ואיך עליך לעשות כדי שהחברה תצמח ותהייה רווחית בשלוש השנים הקרובות?
 
 אם ענית "לא" על שאלה אחת או יותר, ההמלצה הינה ברורה, כדאי להיכנס לתהליך של עיצוב ויישום אסטרטגיה חדשה לארגון שלך. נכון, אמנם ישנה אפשרות לבצע את החשיבה האסטרטגית על ידי המשאבים הפנימיים באגון, אולם המחקר (והניסיון בשטח) מוכיחים כי הסתייעות ביועצים, המתמחים בעיצוב ויישום אסטרטגיה תבטיח מבט אובייקטיבי, תהליך מובנה ומסודר ושימוש בניסיון שנצבר בעבודה עם ארגונים וחברות רבים. גם שאלת ה"מתי" , מצי הזמן הנכון להתחיל בתהליך הייעוץ האסטרטגי עולה תמיד ולרוב נענית בתשובות כגון "כאשר נגייס סמנכ"ל" או "כשיסתיים הלחץ". אולם ברור לכל כי הלחץ לא נגמר, אחרי הגיוס יבוא משבר נקודתי אחר, אחרי החגים באות החופשות והמועד היחיד המתאים לתחילת העבודה הינו עכשיו!

אז איך עושים את זה?

תהליך עיצוב האסטרטגיה הוא ניתוח הכאן ועכשיו, על מנת להגיע לעמדה תחרותית ומייצרת ערך בעזרת פתרונות חדשים ומהלכים עסקיים וארגוניים המנצלים את היתרון התחרותי של החברה ומביאים לתוצאות עסקיות טובות יותר.

צוות היועצים שלנו  רכש נסיון רב בליווי עשרות חברות בדרך לעיצוב וגיבוש אסטרטגיה עסקית.
התהליך הינו זהה בין אם מדובר במפעל, חברת היי-טק או חברה המספקת ומוכרת שירותים/מוצרים.

השלבים בתהליך:

השלבים בייעוץ אסטרטגי