ייעוץ עסקי לחברות

ייעוץ עסקי לחברות

חילוקי דעות, קשיים, עמידה במקום ושינוי בהיקף העשייה הנן חלק מהסיבות המביאות בעלי עסקים מהמגזר הפרטי לפנות אל ייעוץ עסקי . מהו ייעוץ עסקי אילו תועלות הוא יכול להפיק לעסק, מהם השלבים שהוא כולל וכיצד לבחור את היועץ הנכון? כל התשובות מחכות לכם כאן במאמר.

מה, איך ומתי צריך ייעוץ עסקי

הרבה לפני שמדברים על ה"מה" ו"איך" נדרש להבין מהו העיתוי הנכון לפנות לגורם חיצוני לצורך ייעוץ עסקי. האם בעת המעבר מעסק "קטן" לעסק "בינוני"? האם כאשר קיימים משברים פנים- ארגוניים?, אולי כאשר ישנה מוכנות לשנוי המצב הקיים ולבחינת דרכי פעולה חדשות? ככל שהמנהלים יפגינו בשלות ללמידה ומוכנות להטמיע את השינויים כך יפיק העסק תועלת רבות יותר מתהליך הייעוץ העסקי. את ה"מה" ו"איך" תעצב תוכנית העבודה והתכנית העסקית שילוו את העסק ויסייעו לו להגשים את היעדים והמטרות שהציב לעצמו בעזרת היועץ העסקי.

אילו תועלות אפשר להפיק מתהליך של ייעוץ עסקי?

לא בכל יום ניתנת לעסק הזדמנות להתבונן מבחוץ, בצורה "נקייה", על המהלכים והפעולות שלו בזירה העסקית. בתהליך של ייעוץ עסקי, גורם חיצוני מאבחן את העסק, מנתח, מכוון ומנחה וזאת על מנת שהעסק יוכל להשיג יעדים משמעותיים לקיומו כמו: גידול במכירות, פריצה לשווקים חדשים, שיפור המערך הפנים ארגוני וכדומה. היועץ העסקי מסייע למנהלים לעצב תכנית עבודה, לעמוד במטרות שהציבו לעצמם והחשוב מגל לשפר את ה"שורה התחתונה" שורת הרווח.

שלבי העבודה:
ייעוץ עסקי נחלק לשני שלבי עבודה מרכזיים: אבחון וליווי

שלב האבחון – זהו השלב בו היועץ לומד את החברה על ידי תשאול עובדים, ספקים, לקוחות, בעלים , הבנת הנתונים המספריים והכלכליים של החברה, בדיקת הרווחיות של הארגון, הכרות מעמיקה עם תהליכי העבודה, הגדרות התפקידים לימוד פעילות החברה בזירה העסקית ועוד. היועץ מקבל לידיו את כל החומרי שכבר קיימים בחברה לרבות חזון, נהלי עבודה, מבנה ארגוני (במידה וקיים) ועוד. יחד עם צוות הארגון יסיק היועץ העסקי מסיק מסקנות ויפיק תובנות, רעיונות והמלצות, שישמשו קווי יסוד לשינוי הנדרש. בשלב זה יבוצעו גם מחקרי השוק, למידת הזירה העסקית בה פועלת החברה וכתיבה של תכנית עסקית המגדירה יעדי על ויעדים ספציפיים תחומים בזמן תוך הקצאתם לבעלי התפקידים.

שלב הליווי– עוד לפנינו אמר דארווין, שלא החזקים או החכמים הם אלו ששורדים אלא אלו שהצליחו להסתגל לשינוי. זוהי מהות שלב הליווי. לאחר שהתקבלה ההחלטה אילו שינויים יש לבצע, כיצד לבצע אותם ובאילו מהלכים להתמקד, יהיה עלינו ליישם הלכה למעשה את דרכי הפעולה שהתווה תהליך האבחון. יועץ עסקי קשוב יידע לסייע למנהלים בהטעמת השינוי בכל הדרגים בארון, יצביע על נקודות לשיפור ויציע מהלכי ביניים שיקדמו את העשייה ויחלצו מ"תקיעויות". בשלב זה יהיה על היועץ העסקי שם לבחון האם התכנית שהותוותה לארגון עומדת במבחן המציאות ובמידת הצורך, היכן ניתן לשפר אותה כדי להגיע לתוצאות מיטביות.

כיצד לבחור יועץ עסקי?

כפי שניתן לראות, תהליך של ייעוץ עסקי נוגע בכל הרבדים בארגון ולכן חשוב לבחור יועץ שמכיר את העשייה, שיוכל לשמש גם כמנטור. חשוב לבחור ביועץ עם ניסיון ממשי בחברות גדולות והיכרות מעשית עם הזירה התחרותית בה פועל העסק. בשונה מחברות פרטיות במגזר העסקי- חברות משפחתיות מתמודדות עם אתגרים נוספים כמו מעבר בין דורי והסכמי שותפים, וכאן מומלץ לפנות אל חברות ייעוץ- שזהו תחום התמחותן.

 

תמר אדלר
תמר אדלר, מנכ"לית חברת הייעוץ האסטרטגי SMC Group , יועצת בכירה לעסקים משפחתיים בתהליכי שינוי וצמיחה ובהסדרת הממשקים שבין העסק למשפחה. מלווה תהליכי שילוב בני המשפחה בעסק, העברת בעלות, ניהול ונכסים מדור לדור.

השארת תגובה

ייעוץ עסקי
מי אנחנו

חברת SMC הוקמה ע"י אילן שגב, לשעבר משנה למנכ"ל בנק דיסקונט, ויו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. מאז הקמתה בשנת 2010 עוסקת הקבוצה בייעוץ לחברות בינוניות וגדולות, ממפעלים וחברות יצרניות, דרך ליווי חברות משפחתיות בתהליך העברה בין-דורית, ועד חברות בתחום ההייטק והביוטכנולוגיה.

דברו איתנו
אולי יעניין אותך גם
ייעוץ עסקי להייטק

על־פי נתוני בנק ישראל, התוצר של מגזר ההייטק צמח בשנת 2020 ב־5.8%, לצד עלייה ניכרת בגיוסי הון מצד החברות בענף. גם נתוני הייצוא והפדיון בהייטק

קרא עוד »
הכנת תקציב ארגוני

תקציב עסקי הוא בעצם תוכנית הפעולה של הארגון לתקופה מוגדרת, בדרך כלל שנה, והביטוי שלה במונחים כספיים.בתקציב נמצא את המכירות המתוכננות, את העלויות הנובעות מהמכירות,

קרא עוד »
למה אנחנו?

הצוות שלנו מורכב מיועצים וותיקים, כולם בעלי ניסיון מגוון בניהול בכיר בארץ ובעולם.
את כל הנסיון הזה בנוסף לעבודת צוות מעולה, אנחנו רותמים לטובת ההצלחה שלך, ומלווים אותך עד לתוצאות הרצויות.
יחד איתנו אין גבול ליכולות שלך.

הייחודיות שלנו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן